Skip to content
3 lata ago

647 words

Ideą artykułującego niefizycznego zajmującego się wieloaspektowym tematem padaczki skroniowej jest interesująca kwestia, ponieważ lekarze nie zawsze są w stanie najlepiej przekazać koncepcje świeckim użytkownikom. Ta książka ma na celu dostarczenie wglądu, czerpiąc z historii i doświadczeń poszczególnych pacjentów, lekarzy i psychologów. Stylistycznie rozdziały są dobrze napisane, indeks jest kompletny i dostarczana jest interesująca lista referencyjna. Spektrum objawów padaczki skroniowej jest szerokie i może obejmować szereg niezwykłych zjawisk, takich jak odczucia deja vu, depersonalizacja, lęk, zmiany percepcyjne i dezorientacja. Jednak w całej książce autor błędnie przypisuje zbyt wiele epizodycznych i behawioralnych cech epilepsji skroniowej. Opisując napady skroniowe u kilku pacjentów, opisuje zmiany zachowań trwające wiele godzin jako zjawiska drgawkowe. Chociaż z pewnością może pojawić się złożony częściowy stan padaczkowy, typowy częściowy napad powstały z płata skroniowego trwa zaledwie kilka minut, a po nim następuje krótki okres pooperacyjny.
Znaczna część książki koncentruje się na zapewnieniu wsparcia dla koncepcji osobowości padaczkowej. Późniejszy Norman Geschwind czuł między innymi, że istnieje związek między epilepsją a specyficznymi cechami osobowości. U pacjentów z padaczką skroniową ta osobowość epileptyczna ma takie cechy jak hipergraphia, lepkość (tendencja do powtarzania się), religijność, agresja i zmieniona seksualność. Chociaż niektóre osoby z padaczką skroniową mogą posiadać niektóre z tych cech, pojęcie typowej osobowości epileptycznej jest bardzo kontrowersyjne i zostało odrzucone w wielu badaniach.
Książka zawiera ciekawe historyczne winiety – niektóre krótkie, nieco bardziej obszerne – opisujące życie różnych artystów i autorów, którzy uważali, że cierpią na epilepsję. Vincent van Gogh, Fiodor Dostojewski, Gustave Flaubert i Edgar Allan Poe należą do osób, które padły ofiarą epilepsji. Aby potwierdzić hipotezę, że padaczka skroniowa wywołuje szeroki zakres objawów, wiele cech tych artystów przypisuje się ich epilepsji. W przypadku van Gogha LaPlante chciałby, abyśmy wierzyli, że jego twórczy geniusz, a także jego dysforia, wynikają raczej, niż współistnieją z jego epilepsją. W rzeczywistości uważa się, że van Gogh miał epilepsję, ale cierpiał również na nadużywanie alkoholu, okresową toksyczność naparstnicy i poważne zaburzenie afektywne. Każde z tych zaburzeń mogło przyczynić się do jego sztuki i dostarczyło wglądu w jego sztukę, ale jest mało prawdopodobne, że którykolwiek z nich rzeczywiście wytworzył swój geniusz.
Rozdział poświęcony interwencji wspomina o lobektomii skroniowej przedniej skroniowej jako terapii opornej na padaczkę skroniową skroniową. Procedura jest jednak opisana jako kontrowersyjna, a nie jako ustalona metoda leczenia. Wspomniane statystyki wyników są gorsze niż te w głównych ośrodkach leczenia padaczki. W rzeczy samej, większość rozdziału poświęconego interwencji opisuje wybrane niefortunne doświadczenia z leukotomią czołową i obustronną amygdalektomią, procedury stosowane w przeszłości w celu kontrolowania zachowania, a nie drgawek Chociaż autor przyznaje, że procedury te są teraz odpowiednio w niełasce, wynikiem netto rozdziału jest zatarcie granic między psychochirurgią a operacją napadu i zdyskredytowanie obu.
Kurtka z książki opisuje to dzieło jako nieocenione źródło wiedzy dla każdego, komu życie padło ofiarą epilepsji . Niestety, nie mogę go polecić pacjentom cierpiącym na epilepsję, ich rodzinom lub niefizjologom – tym właśnie odbiorcom, dla których ta książka była przeznaczona. Niedokładności i silne stronniczość autora przedstawiają taki przekrzywiony portret osoby z częściowymi napadami częściowymi płata skroniowego, że zostanie utworzonych więcej nieporozumień dotyczących napadów skroniowych niż rozwiązanych. Neurolog lub epileptolog, znający literaturę, może cieszyć się niektórymi historycznymi profilami i winietami z historii pacjentów i być w stanie odpowiednio krytycznie spojrzeć na autora.
Gregory K. Bergey, MD
University of Maryland School of Medicine, Baltimore, MD 21201

[przypisy: rezonans kręgosłupa cena, cannabis nasiona, prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu ]

0 thoughts on “Zajęte”

  1. Niedoczynność tarczycy to dość uciążliwa choroba i trzeba brać leki praktycznie cały czas

Powiązane tematy z artykułem: cannabis nasiona prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu rezonans kręgosłupa cena