Skip to content

Utrzymywanie relacji ad

3 lata ago

522 words

C. Była odwodniona, nie odpowiadała, płonąc gorączką. Z pewnością umrze, jeśli nie zrobię czegoś drastycznego. W mojej głowie mogłem usłyszeć jasne i spójne instrukcje mojego pacjenta. Położyłem dłoń na jej gorącym, suchym czole i w milczeniu pożegnałem się. Potem usiadłem z rodziną. Czy nie powinniśmy zabrać jej do szpitala. A co z podawaniem jej doustnych antybiotyków. Nie możemy pozwolić jej tu umrzeć. Pytania mnie nachodziły. Powiedziałem, że jest już bliski śmierci i że aby mieć nawet małą szansę odwrócenia jej stanu, musielibyśmy zabrać ją karetką do szpitala, pobrać krew, zrobić kultury i podać płyny i antybiotyki IV. Było mało prawdopodobne, aby odniósł sukces. Przypomniałem im, że nie chce iść do szpitala. Mówiłem o tym, jak trudno jest nic nie robić, ale powiedziałem, że wierzę, że będąc tu z nią i pozwalając jej umrzeć tak, jak o to prosiła, robili coś bardzo ważnego: szanując i kochając ją. Jak lepiej umrzeć niż w domu, w otoczeniu jej kochającej rodziny. Rozmawialiśmy o tym, co może się wydarzyć, gdy zbliża się śmierć. Nie wiemy, jak ona jest świadoma – powiedziałem – ale w moim doświadczeniu z nieświadomymi pacjentami ICU, wydawało się, że pacjenci wiedzieli, kiedy bliscy są bliscy. Zasugerowałem, aby byli z nią, rozmawiali z nią, wypowiadali się pożegnanie. Dałem im receptę na morfinę, na wypadek, gdyby poczuła się niekomfortowo i powiedziała, że mogą w każdej chwili zadzwonić do mnie.
Potem wyszedłem. Pokój był spokojny. Ludzie się przytulali. Wszedłem do pokoju strachu i niepokoju i zostawiłem pokój spokoju – nie ze względu na mnie, Kate Treadway, ale z powodu mojej roli lekarza. Gdybym był sąsiadem i powiedział to samo, nie miałoby to znaczenia.
Dwie godziny później rodzina mnie wzywała. Pani C zmarła w pokoju. Kiedy wyszedłem, jej rodzina zebrała się wokół łóżka, opowiadając historie, śmiejąc się i płacząc. Śpiewali jej ulubione hymny, gdy powoli przestała oddychać. Później, jeden z listów, które otrzymałem od jej rodziny powiedział: Bez twojej obecności ten moment byłby bardzo trudny dla nas wszystkich. . . . Mocna ręka lekarza była wyczuwalna.
Nie mógłbym być zwolennikiem mojego pacjenta, gdybym nie wiedział, głęboko, że robię to, co chciała. Nie byłabym opiekuńczą ręką dla jej rodziny bez ich zaufania. Dla mnie jest to podstawowa opieka podstawowa: kompleksowa, podłużna i relacyjna. Naszym wyzwaniem, gdy przeprojektowujemy podstawową opiekę, jest zapewnienie, że nadal będziemy pielęgnować tę relację, która leży u podstaw skutecznej medycyny.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Author Affiliations
Dr Treadway jest wykładowcą Harvard Medical School i Wydziału Medycyny w Massachusetts General Hospital – oba w Bostonie.

Powołując się na artykuły (6)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: energia promienista, wyborcza zdrowie, allegro akwaria ]

0 thoughts on “Utrzymywanie relacji ad”

Powiązane tematy z artykułem: allegro akwaria energia promienista wyborcza zdrowie