Skip to content

Ekonomiczne konsekwencje urazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego

3 lata ago

575 words

Ponad 175 000 osób w Stanach Zjednoczonych żyje z urazowym uszkodzeniem rdzenia kręgowego – to znaczy nie jest spowodowane chorobą. Są to zazwyczaj mężczyźni i dobrze wykształceni (większość uczęszczała na studia). W chwili urazu byli młodzi (połowa miała od 16 do 30 lat) i byli zatrudnieni. Około jedna czwarta to weterani. W tej populacji jest nieco więcej paraplegików niż czteropłatów. Wypadki samochodowe są główną przyczyną urazów rdzenia kręgowego, a następnie upadków i urazów sportowych, głównie urazów nurkowych. Obrażenia sportowe najczęściej powodują porażenie czworogłowe, a nie paraplegię. Konsekwencje urazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego, wyniki pierwszego szeroko zakrojonego krajowego badania populacji z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, dostarcza takich informacji. Szczegółowy kwestionariusz (90 minut w czasie) został przekazany 758 respondentom, którzy pobrali próbki z populacji terenowych, instytucji i list członków organizacji dla osób po urazach rdzenia kręgowego. Badanie zostało opłacone przez Sparaliżowanych Weteranów Ameryki i miało na celu dostarczenie grupie informacji przydatnych w jej roli adwokata dla weteranów. Na szczęście źródło finansowania nie wpłynęło na obiektywizm raportu.
Książka koncentruje się na bezpośrednich i pośrednich kosztach pieniężnych związanych z urazami rdzenia kręgowego. Autorzy stosują proste podejście do ponoszenia obrażeń, ale analiza jest imponująca. Rzeczywiście jest to model prowadzenia takich badań. Książka jest szczegółowa, ale całkiem czytelna. Autorzy zwracają uwagę na wyniki, ale również jasno określają swoje metody i założenia stosowane w szacowaniu. Pozwalają ci wejść do ich statystycznej kuchni.
Autorzy zauważają, że w 1988 roku średnia ofiara urazu rdzenia kręgowego poniosła początkowe koszty szpitalne i medyczne około 95 000 USD. Kolejne 8 000 $ wydano na modyfikację domu. Trwające dodatkowe koszty usług medycznych i pomocy osobistej spowodowane kontuzją stanowią kolejne 14,000 USD rocznie. Są to bezpośrednie wydatki. Poza tym są utracone zarobki. Chociaż 84 procent respondentów było zatrudnionych w chwili urazu, tylko 33 procent pracowało w czasie rozmowy. Co więcej, autorzy szacują, że ci, którzy pracowali, mieli 33 procent spadku zarobków z tego, co by zrobili, gdyby nie zostali ranni. Ogólnie rzecz biorąc, średnia utrata zarobków rocznie dla typowej osoby po urazie rdzenia kręgowego wynosiła 12 000 USD. Łączny koszt dolara urazów rdzenia kręgowego w 1988 r. Wyniósł 3,4 miliarda USD w wydatkach bezpośrednich i kolejne 2,2 miliarda USD w utraconych zarobkach.
Autorzy są ekonomistami, więc koncentrują się na finansowych kosztach urazów rdzenia kręgowego. Ale zdają sobie sprawę, że koszty psychospołeczne – wpływ na życie ludzi z uszkodzeniami rdzenia kręgowego i ich rodzin i przyjaciół – są jeszcze ważniejsze. Na przykład, chociaż tylko 3 procent osób po urazie rdzenia kręgowego jest zinstytucjonalizowanych, co najmniej 40 procent potrzebuje pomocy w ubieraniu się, 36 procent potrzebuje pomocy w jelitach, a połowa potrzebuje pomocy w zakresie mobilności poza domem Ponad 75 procent zmieniło ścieżki kariery z powodu kontuzji.
Najbardziej pod wrażeniem autorów była odporność ofiar i ich rodzin, gdy dostosowywali się do traumy. Kolejnym zadaniem autorów jest próba wykorzystania ich danych do zrozumienia, jakie czynniki powodują, że różne osoby z takim samym stopniem niepełnosprawności mają bardzo różne wyniki pod względem postawy, wydajności i umiejętności radzenia sobie z codziennymi czynnościami.
David Hemenway, Ph.D.
Harvard School of Public Health, Boston, MA 02115

[patrz też: cannabis nasiona, prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu, asumin forum ]

0 thoughts on “Ekonomiczne konsekwencje urazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: implanty stomatologiczne warszawa[…]

Powiązane tematy z artykułem: asumin forum cannabis nasiona prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu